Okna

Historické objekty v centrech měst mají tradiční kastlová okna, hovorově však užívaný název okna špaletová, samostatnou skupinou jsou okna jednoduchá historická, převážně určená do dvora.

Jaký je mezi tím rozdíl?

Mezi špaletovým a kastlovým oknem je velmi jednoduché se vyznat. Špaletová okna, jsou odvozená z italštiny (spalletta – ostění nebo ohrazení) a tím je označován vnitřní povrch okenního, popřípadě dveřního otvoru. U okna špaletového je vnitřní část zpravidla vyzděná, u kastlového je vnější a vnitřní rám spojen dřevěným ostěním. Avšak zásadní rozdíl je ve způsobu otevírání. 

Špaletové okno se vnější rámy otevírají ven, vnitřní dovnitř.

Kastlové okno se vnější a vnitřní rámy otevírají dovnitř.

Když nyní máme vymezené pojmy, rád bych Vám představil naše kastlová okna a pár zásadních informací o nich.

Zpracování cenové nabídky a nezávazná konzultace je u nás vždy zdarma. Nebereme to jako benefit, ale jako samozřejmost.

Špaletová okna

Historická jednoduchá okna

Špaletová okna

Naše špaletová okna vyrábíme s citem pro zachování původního rázu objektů. Používáme tak na výrobu lepené hranoly, avšak pro exteriér NEJSOU délkově napojené (níže detailní popis okna). Často se setkáváme s řešením, kdy dvě upravená euro okna jsou vydávána za kastlová, historická. Není tomu tak. Jedná se pouze o EURO okno spojené „prknem“. Tak jako všechny naše exteriérové rámy oken jsou bez délkového napojení, to samé platí i pro spárovky sloužící pro spojení vnějšího a vnitřního křídla.

Pro povrchovou úpravu špaletových oken používáme vysokotlaké zařízení airless a to s pracovním tlakem nánosu barvy 200 bar (více v záložce popis okna) a barvou od amerického výrobce Sherwin-William’s, s atestací ve Švédsku.

Historická jednoduchá okna

Výroba a sídlo společnosti

Výroba Vysočina

Dobové Dveře